Folytatódik a rizsszem blog, nagy örömünkre újra Ázsiában töltődhetünk élményekkel, mert Szingapúr és Indonézia is a közelmúltban törölte el a Covid-korlátozásokat.
Két éjszakát töltöttünk a világ legbiztonságosabb, szabályoktól hemzsegő mini-államában, mely a Maláj-félsziget legdélebbi csücskén helyezkedik el, és 1965 óta felvirágzóban van, az azóta bevezetett szigorú intézkedéseknek hála. Itt az élő példa, hogy egy diktatúra is lehet sikeres!
A megérkezésünk nem volt zökkenőmentes, mivel Isztambulban 6 és fél órát dekkoltunk a beígért 2 óra helyett, így kissé nyűgösebben viseltük a 10 óra repülést az ázsiai kontinens felett.
A reptérről 6 és 23:30 között 500ft-nak megfelelő dollárért be lehet jutni metróval a belvárosba.Mi a kínai negyedben, egy kapszulahotelben szálltunk meg, mely patyolat tiszta volt és még reggelit is kaptunk.
20000 ft volt egy éjszaka, ennél olcsóbban lehetetlenség megszállni Szingapúrban.
Az első napon nyakunkba vettük a nagyvárost metróval. Minden elektronikusan működik, valóban okos és felhasználóbarát felületekkel. Mégis, a legtöbb helyen személyzet segíti a gépek kezelését. Sehol egy eldobott csikk az utcán, kajamaradék a metrón, bármilyen egyéb hulladék. A büntetési tételek magasak: evésért 500, dohányzásért 1000, benzin birtoklásáért a metrón 5000S$.
A város tele van mérnöki bravúrokkal. A Marina Sands Bay hotel például az egyik ikon, a három toronyépület tetejét egy hajószerű szerkezettel kötötték össze. Erre az 56 emelet magasságban található hajóra fel lehet menni lifttel "külsősként", vagy hotelvendégként is. Előbbi 9000, utóbbi 220000ft-ért oldható meg, a különbözetben a medence használat lehetősége foglaltatik benne. Mi inkább kihagytuk a luxust, de mindenképpen látni akartuk felülről a várost, így fellifteztünk. Gyönyörű volt a kilátás, láttuk a bank -és egyéb különleges épületeket, a megannyi zöld parkot. Szingapúr több, mint 30%-át visszazöldítették, így már nem olyan rossz a levegője, mint azelőtt. Kifejezetten illatos városállam, rendkívül gyér forgalommal.
A gyarmati időkből származó, koloniál stilsü épületek egytől egyig fel vannak újítva.
Ezeken a fém "fákon" is van esténként fényjáték.
A nap hátralévő részében sokat gyalogoltunk és további érdekes látnivalókat néztünk meg,pl. Gardens by the bay,hogy más szemszögből is megnézhessük a Marina Bay Sands hotelt. Hindu szent tehenek őrzik vigyázó szemeikkel a Mercure hotelt..Ebben a buddhista templomban pedig még maga a jóságos Sólyom László is tiszteletét tette.
Este megnèztük a fényjátékot, mely mindkettőnket ámulatba ejtett.
Szingapúr jelképe a hableány-altestű vízköpő oroszlán.
Ez a legkevésbé ázsiai város Ázsiában, nulla patkánnyal és csótánnyal, rengeteg szigorú szabállyal. Ide érdemes először jönni "Ázsia-szüzeknek", és Dubai-kedvelőknek. Annyira steril és futurisztikus a város, hogy az már nem is evilági, pláne nem ezen a földnyelven, Malajzia szomszédságában. Na de sebaj, Indonéziában folytatjuk utunkat, ahol ilyesmiket nem fogunk megtapasztalni, hanem visszatérünk hőn szeretett "káoszdús" Ázsiánkba.
Tetszett:
-Tisztaság
-Rend
-Metróhálózat
-Modern épitészet
-Rengeteg zöldfelület
-Egyetlen rozzant gépjárművet láttunk csak, még a karbantartók is golfkocsival mennek a parkokban
Nem tetszett:
-Túl steril Ázsiáboz képest
-Felszíni gyalogoslehetőségek (alig van zebra, mindent alulról kell kikerülni óriás kerülővel)
-Egy-két tradícionális épületen kívül egy felhőkarcolótenger az egész, ahol megáll a levegő, nagyon meleg tud lenni
-árak (melyek Nyugat-Európát is lenyomják)
Végezetül egy vers Danitól:
Szingapúri meglepetés
"Szingapúri forróságban a szélütés kerülget,
Mura-parti dallamocska üti meg a fülemet
Felnézek a frangipánra, nem hiszek a szememnek,
Pedig a lombkoronából sárgarigó integet."